ÜRÜNLER / TESİSAT TEMİZLEME
TESİSAT TEMİZLEME
Tesisat Yıkama ve Bakımı
Tesisat Temizlik, Bakım ve Koruma Nedir ve Neden Yapılmalıdır ?

Hareketli su aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Kombi kalorifer tesisatlarındaki  su temas ettiği yüzeylerden (radyatörler, vanalar, kombi içindeki metal  ve plastik parçalar, contalar) aşındırarak kopardığı parçacıkları (pas, çamur vs.) bünyesine kattıkça daha aşındırıcı olur. Dolayısıyla gün geçtikçe paslanma ve çamurlaşma artarak devam ederken, malzeme  sorunları da farklı boyutlara ulaşır, su damlatmalar, kombide arızalar, pompa blokajları, kombi ve tesisatta sesli çalışma vs. Bir de suyun yapısında bulunan kireç tesisattaki suyun hızlı ısınıp soğumasından dolayı ayrışınca tesisattaki problemler daha da büyür.

Tesisatta tıkanıklıklar buna bağlı olarak sirkülasyonun zayıflamasıyla  bazı radyatörlere ısı ulaşamazken bazı radyatörler az ısınır bazılarının yarısı sıcak yarısı soğuk olur. Kirecin radyatör yüzeyinde oluşturduğu tabaka izolasyon etkisi göstererek ısıtransferini azaltır. Tüm bunlar  hem konforu hem de ısınma maliyetlerini olumsuz etkiler.


Tesisat Temizlik Bakım ve Koruma Nasıl Yapılmalıdır / Nasıl Yapılmamalıdır ?

PEKİ ÇÖZÜM NEDİR?
RADYATÖRLERİ TEK TEK SÖKEREK SU İLE YIKAMAK ???
ÇÖZÜM DEĞİL! Çünkü;

Bu işlemle sadece tesisattaki bulanık su atılır bir de yeni su basılırsa görüntü olarak tamamdır ama işlevsel olarak etkisizdir. Bu işlemle yüzeylerdeki kireç çözülmez pas ve çamur tortuları sökülemez. Sadece radyatörler su ile yıkanmış olur temizlenmiş olmaz.

Ayrıca tesisattaki suyun sürekli yenilenmesi de tesisat için faydalı değildir. Çünkü su, içinde belirli oranda kireç barındırır ve ısınıp soğumayla kireci bırakır. Dolayısıyla her su ilavesi kireç ilavesi anlamına gelir.Üstelik radyatörlerin yerinden sökülüp takılması hem zaman alır hem de çalışılan mahallin kirlenmesine neden olur. Sökülüp takılan  radyatörler zamanla  damlamalara ve su kaçaklarına neden olur. Yapılan işlemin işlevsiz olduğu da düşünülürse bu işlemi gereksiz maliyet ve zaman kaybı olarak değerlendirebiliriz.TESİSATA KİMYASAL DÖKEREK KOMBİNİN SİRKÜLASYON POMPASI İLE KİMYASALIN TESİSATTA DOLAŞTIRILDIKTAN SONRA
SUYUN BOŞALTILIP YENİ SU BASILMASI  ???

ÇÖZÜM DEĞİL! Çünkü;
Öncelikle doğru kimyasalın doğru şekilde kullanılması gerkelidir. Kullanılan kimyasal doğru kimyasal (Prattik P20 gibi) bile olsa sirkülasyon
pompası ile temizlik tam sonuç vermez. Çünkü sirkülasyon pompasının çalışma prensibi sirkülasyon ve basınç üzerine dayalıdır jetpompanın çalışma prensibi ise düşük basınçta hızlı sirkülasyon ilkesine dayalıdır. Sirkülasyon pompası basınçla tortu ve çamuru  sökemeyecek aksine basınç altında çalıştığından dolayı tortu ve çamuru dahada sıkıştırarak sertleştirerek yüzeylere iyice yapıştıracaktır.

DOĞRU ÇÖZÜM:

TESİSATIN JETPOMPA KULLANILARAK PRATTİK KİMYASALLARLA TEMİZLENDİKTEN SONRA YİNE BİR PRATTİK KİMYASALLA KORUMA ALTINA ALINARAK PASLANMA VE ÇAMURLAŞMANIN ÖNLENMESİ !!!.

Çünkü jetpompa kalorifer tesisatına uygun tasarlanmış bir pompadır. Jetpompanın en önemli özelliği uygulanan yüzeylerde basınç değil süpürme etkisi oluşturmasıdır. Jetpompa ile basılan su basınçlı değil jet gibi hızlıdır ve akışta türbülanslıdır. Yüzeylerden çok hızlı geçerken kullanılan Prattik kimyasalında yardımıyla yüzeyi her süpürmesinde yüzeydeki kireç yada çamur katmanını incelterek jetpompanın tankında biriktirir. Daha sonra işlem bittikten sonra tesisattaki su boşaltılır ve yeni su basılır. Ancak yeni su da tesisata kireç bırakacak, paslanmaya neden olacak aşınmalar olacaktır. Bunları engellemenin yolu da yine bir Prattik kimyasaldadır. Kullanılacak olan Prattik kimyasalla kombi ve tesisat koruma altına alınmış olacaktır.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular ?
- Kaloriferlerinizin altı ısınıyor-üstü soğuk mu ?
Yapabilecekleriniz;

* Kaloriferiniz hava yapmış olabilir, kalorifer peteğinizin havasını alın.

* Kaloriferiniz kireç tutmuş olabilir.


- Kaloriferlerinizin üstü ısınıyor-altı soğuk mu ?
Yapabilecekleriniz;

* Peteklerde bağlantı problemi olabilir. Bir Prattik yetkili servisten uzman ekibe kontrol ettiriniz.
* Peteklerde kireç ve tortu olabilir. Bir Prattik yetkili servisinden profesyonel yardım talep edin..

- En son petek ısınmıyor mu ?

* Sirkülasyon pompanız bloke olmuş olabilir yada yetersiz olabilir. Prattik yetkili servisinden uzman ekibe kontrol ettirin.

* Tesisat bağlantılarında veya boru seçiminde hata olabilir. Prattik yetkili servisinden uzman ekibe kontrol ettirin.

* Tesisat çamur ve kireçten dolayı tıkanmış olabilir. Prattik yetkili servisinden uzman ekibe kontrol ettirin.

- Kombi su basıncı ne olmalı?

Kombi su basıncı daima 1 ile 2 (bar) arasında olmalıdır.

Kombi su göstergesi 1 in altında ise; kombinin su doldurma vanası açılarak su basıncı 1 in üzerne çıkarılır ve doldurma vanası kapatılır.

Kombi su basıncı 2 nin üzerinde ise; tesisattaki tahliye vanası açılarak bir miktar su boşaltılır.


Kullanım yılına, kullanılan suyun özelliklerine, ısı ve oksijene bağlı olarak, kapalı devre ısıtma sistemleri içerisinde kireç, kışır, tortu ve çamurlaşma olur, özellikle çamurlaşma yerden ısıtma sistemlerinde daha yoğun olarak görülür. Meydana gelen bu oluşumlar, ısıtma sistemlerinde, ısınma sorunlarına, iyi ısınamama ve pahalı ısınma sorunlarına neden olurlar. Oluşumların ısıtma sisteminde meydana getirdiği olumsuzluklar; – Isı transferinin tam olarak yapılamaması.

- Kalorifer peteklerinde ısının homojen dağılamaması, özellikle petek diplerinde oluşan tortulaşma nedeni ile alt tarafların ısınmamasi, hatta bazı peteklerin hiç ısınmaması.

- Yerden ısıtma sistemlerinde çamurlaşma ve tortulaşma nedeni ile, tıkalı boruların geçtiği alanlarda ısınmama sorunları.

- Tesisat ve peteklerde oluşan kirliliğin kombiye taşınması sonucunda, pompa ve eşanjör problemleri.

- Kireç ve tıkanma nedeni ile eşanjörün istenilen sıcak suyu üretememesi.

- Kirlilik nedeni ile, kombinin 1-2 dakika içinde yüksek dereceye ulaşıp kendini kapatması sonucu sirkülasyonun yapılamaması.

- Sistemin çürümesi, yerden ısıtma borularında çatlakların oluşması.

Sonuç : Yüksek enerji maliyeti, onarım masrafları ve yetersiz ısınma. Çözüm : Önce ısıtma sisteminin, hiçbir metale zarar vermeyen, KOMBİMAX KOMBİ VE SİSTEM TEMİZLEME KİMYASALIMIZ ile temizlenmesi sonra KOMBİMAX SİSTEM KORUMA KİMYASALLARIMIZ ile sistemin korumaya alınması. Sonuç : Sistemin İlk günkü çalışma performansına ulaşması, çalışma ömrünün uzaması ve yakıt tasarrufu.

 

Copyright 2010 İLERİSOY MÜHENDİSLİK

www.ilerisoy.com.tr - bilgi@ilerisoy.com.tr